Jak dbać o frezarkę do pedicure?

Frezarki SÜDA to wytrzymałe, lekkie i kompaktowe urządzenia do wykonywania zabiegu pedicure. Idealnie nadają się do mobilnej pielęgnacji stóp.

Frezarki SÜDA to wytrzymałe, lekkie i kompaktowe urządzenia do wykonywania zabiegu pedicure. Idealnie nadają się do mobilnej pielęgnacji stóp. Rączki urządzeń wykonane są z aluminium, dzięki czemu mogą być idealnie czyszczone. Zmiany filtra i worka na pył są łatwe i higieniczne. Aby jednak mogły przynosić użytkownikowi maksimum satysfakcji i zadowolenia, musimy mieć świadomość, że wymagają one zapewnienia im dbałości o ich prawidłowy stan. Przede wszystkim utrzymania ich w czystości – higiena podczas i po zabiegu ma znaczenie pierwszoplanowe.

Problemy z eksploatacją i sposoby ich zapobiegania

Podstawowym elementem frezarki jest wąż z rączką. Poniżej przedstawiamy ten element w całości oraz po odkręceniu dyszy czy obudowy rączki od części bazowej. Na zdjęciach widzimy różne typy węży frezarek z oferty SUDA:


Widok rączek po odkręceniu dyszy


Utrzymanie uchwytu w czystości jest podstawową sprawą, która pozwala uniknąć kosztownych napraw. Prosimy nie doprowadzać do zaklejenia otworów przepływowych, znajdujących się po bokach obudowy rączki (czerwone strzałki):

Gdy wciągany pył zbyt często zalega w tych miejscach, może dojść do:

  • przegrzewania się silniczka w rączce
  • zwiększenia obrotów i głośności silnika odciągu, znajdującego się w głównym urządzeniu
  • skrócenia żywotności obu podzespołów

Jeśli pochłaniany pył jest zbyt wilgotny, wskutek zbyt długiego moczenia stóp przed zabiegiem lub zbyt niedokładnego ich wysuszenia po moczeniu, jego odkładanie się w wąskich szczelinach może być intensywniejsze.

Na zdjęciu widać, jak może wyglądać  lekceważenie regularnego czyszczenia rączki i błędy podczas wykonywania zabiegu.

Dlatego też proponujemy, aby po każdym dniu pracy, po odłączeniu frezarki z zasilania, w zależności od typu frezarki, ściągnąć lub odkręcić dyszę czy obudowę rączki i zewnętrznie, miękkim pędzelkiem oczyścić obudowę sprzęgła i udrożnić otwory przelotowe. Obudowę sprzęgła przetrzeć chusteczką spryskaną środkiem dezynfekującym, np. Aerodosin 2000.

Co powinieneś wiedzieć o worku na pył używając frezarek SUDA?

Zdarza się, że użytkownik zapomniał włożyć worek na pył. Pył w takich przypadkach dostaje się do wnętrza frezarki, osiada na wewnętrznych i zewnętrznych elementach silnika lub w całym wnętrzu urządzenia. Tworzy wówczas dodatkową „izolację”, która powoduje przegrzewanie się silnika. Może też powodować zwarcia elementów elektronicznych płyty sterującej  i skutkuje drogimi w naprawie awariami sprzętu. Notoryczne zaniedbania w tym względzie mogą skutkować takim oto widokiem:

Powinniśmy zwracać szczególną uwagę na prawidłowe założenie worka na pył w taki sposób, aby go nie uszkodzić podczas zakładania. Oczywiście regularnie sprawdzamy również stan jego zapełnienia i wymieniamy w razie potrzeby. Worki na pył oferowane przez firmę Ionto Comed wykonane są z materiału mikroporowego, o lepszych parametrach od worków papierowych, jeśli chodzi o rozciągliwość i pojemność. Poza workiem na pył w nowszych modelach frezarek znajduje się dodatkowo filtr wewnętrzny, znajdujący się na bocznej ściance w otworze, do którego wkładamy wtyk węża z workiem na pył. O jego regularnej kontroli i wymianie również powinniśmy pamiętać.

Zasady doboru odpowiednich frezów

Częstym problemem, który pojawia się w trakcie użytkowania frezarek jest prawidłowe dobranie szybkości obrotów freza w stosunku do jego wielkości. Ogólnie można by to określić jednym zdaniem:  im większa średnica freza, tym niższe powinny być jego obroty. Każdy producent sprzętu czy frezów podaje swoje zalecenia w tym względzie. Należy również pamiętać, iż im większy frez, tym wyższe powinny być obroty odciągu pyłu, ponieważ większy frez w większym stopniu zasłania wlot powietrza do dyszy ssącej. Zbyt mała moc odciągu pyłu może powodować zbyt słabe zasysanie pyłu, a tym samym odkładanie się go na wewnętrznych elementach obudowy rączki lub dostawanie się go do wnętrza sprzęgła.

Efektem tego mogą być takie problemy, jak:

  • ślizganie się freza podczas jego przyłożenia do skóry
  • problem ze włożeniem freza do uchwytu lub z jego wyjęciem

Frez w normalnych warunkach powinien lekko wchodzić do uchwytu – jego blokowanie następuje podczas ruchów obrotowych.

Zalecane szybkości obrotów freza w zależności od rodzaju i wielkości freza:

Rozmiary frezówNakładki jednorazowe (kapturki ścierne)
Ø 5 mmoptymalnie 5 – 12 tys. obr/min odciąg min. 60% mocy
Ø 7 mm oraz Ø 10 mmoptymalnie 8 – 10 tys. obr/min odciąg min 70% mocy
Ø 13 mmoptymalnie 6 – 8 tys. obr/min odciąg na 80-100% mocy

Nie zalecamy jednak stosowania kapturków o średnicy większej niż 10mm. Gdy kosmetyczka stosuje zbyt duże kapturki ścierne, tłumacząc to chęcią „przyśpieszenia” zabiegu, okazuje się, że komfort zabiegu znacznie się obniża. Klientki są przypalane poprzez zbyt mocne przykładanie freza do skóry. Gdy obroty freza są nieodpowiednie (przeważnie zbyt duże), urządzenie chodzi zbyt głośno, dochodzi do częstszych niepotrzebnych awarii sprzętu, o dodatkowych efektach dźwiękowych.

Dbajmy o jakość frezów używanych podczas zabiegów – frezy uszkodzone, z inną długością i/lub grubością trzpienia mogą powodować uszkodzenie sprzęgła lub urządzenia. Frezy oferowane przez firmę SUDA zawierają informację o sugerowanej szybkości obrotów.

Często spotykanym przypadkiem w naszym serwisie jest uszkodzenie obudowy lub dyszy rączki. Ponieważ w nowszych frezarkach jest to obudowa aluminiowa, łatwo ją uszkodzić w wyniku uderzenia – wykrzywić lub zniszczyć gwint dyszy. Powodem tego może być np. ułamanie uchwytu na wąż, czyli elementu z boku urządzenia, którego zadaniem jest trzymanie rączki w przerwach między zabiegami. Brak tego uchwytu powoduje, że rączka odkładana jest w dowolnych miejscach – obok urządzenia, na wolnych powierzchniach szafki, co często kończy się jej ześlizgnięciem i upadkiem na podłogę. Skrzywiona obudowa dyszy to mniejszy kłopot, choć może powodować złe wciąganie pyłu i problem z jej odkręcaniem podczas czyszczenia. Gorzej, gdy rączka uderzy centralnie w obudowę sprzęgła, co może powodować jego uszkodzenie i złą pracę freza. Pamiętajmy więc o odpowiednim zabezpieczeniu rączki przed upadkiem i stosowaniem do celu fabrycznego uchwytu.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje przydadzą się Państwu w codziennej pracy. Pamiętajmy, że użytkowanie każdego sprzętu elektronicznego powinno zacząć się od przeczytania instrukcji, która może nas uchronić przed niepotrzebnymi naprawami i ewentualnymi dodatkowymi kosztami.

Dodaj komentarz